Solarni paneli Energija Sunca Vremenske zone i lokalno solarno vreme

Vremenske zone i lokalno solarno vreme

Lokalno vreme Radi preciznijeg određivanja ugla sata koji figuriše u jednačinama za azimut i elongaciju potrebno je znati i lokalno vreme posmatrane tačke. Međutim, u širokoj upotrbi je vreme koje je vezano za ceo jedan meridijanski pojas ili časovna zona, karakteriše se svojim geografskim granicama važenja-graničnim meridijanima. Kako planeta Zemlja se obrne oko svoje ose za 24 sata to je i njena površina podeljena na isti taj broj vremenskih zona, tj. časovnih zona. Svakoj zoni odgovara 15o geografske dužine, slika 1. Sama ideja podele planete realizovana je na međunarodnoj konferenciji u Vašingtonu 1884 godine, a kao početni meridijan (0o geografske dužine) uzet je meridijan koji prolazi kroz astronomsku opservatoriju u Griniču kod Londona. Zato se često koristi i pojam srednje vreme po Griniču, GMT. Sve ostale vremenske zone se koordinišu u odnosu na ovu počednu (Coordinated Universal Time – UTC).


Na primer, slika 2:

Zemlje koje pripadaju zoni UTC+01:00 :

Albania, Slovenia, Macedonia, Norway, Sweden, Denmark, Germany, the Netherlands, Belgium, Metropolitan France, Switzerland, Austria, Poland, Czech Republic, Slovakia, Hungary, European Spain, Italy, Croatia, Serbia, Tunisia, Algeria, Nigeria, Cameroon, Angola, Kinshasa

Vremenske zone

Slika 1. Vremenske zone

Sada kada se poznaje vreme u jednom širem pojasu geografske dužine, a sve u cilju preciznijeg određivanja položaja Sunca u odnosu na horizontalnu ravan, može se pristupiti određivanju lokalnog solarnog vremena. Samo dve tačke na planeti istovremeno mogu imati isto solarno vreme, jedna na severnoj a druga na južnoj hemisferi. Solarno vreme se razlikuje za 4min za svaki stepen dužine, određuje se u odnosu na solarno podne (moment kada Sunce dostigne najvišu tačku u toku dana). Zato se ovo vreme razlikuje u odnosu na vremensku zonu kojoj posmatrana tačka pripada. Dodatno odstupanje, koje se čak i menja u toku godine, unose i eliptičnost putanje Zemlje oko Sunca i „promena“ ose rotacije-solarna deklinacija. Dakle, potrebna je korekcija u lokalnom vremenu. Razlika u 24h danu i solarnom danu izračunava se jednačinom vremena.

Slika 2. Časovna zona UTC+01:00

Slika 2. Časovna zona UTC+01:00

(„Equation of Time (E ili EoT)”) i korekcijom u relativnoj geodrafkoj dužini ( predstavlja razliku između meridijana za lokalnu vremensku zonu, „The Local Standard Time Meridian (LSTM)“, i lokalne geografske dužine, „local longitude (L)“). Aproksimativna jednačina vremena glasi

Aproksimativna jednacina vremena 1

ili

Aproksimativna jednacina vremena 2

gde je,

stepena po danu

β je ugao dat u stepenima, dok broj 81 predstavlja 22 Mart(dok je u prestupnoj godini 82 dan u godini), do kraja godine preostaje 284 dana, N je broj dana od početka godine. Grafik date funkcije može se videti na slici 3.

Slika 3. Promena vrednosti korektivnog člana EoT u toku godine

Slika 3. Promena vrednosti korektivnog člana EoT u toku godine

Lokalno solarno vreme LST (ili AST „Apparent solar time“) se određuje:

Lokalno solarno vreme

pri čemu je CT skraćenica od „Clock Time“ i predstavlja vreme u lokalnoj vremenskoj zoni, znak „+“ se uzima za geografske dužine istočno od Griniča dok „-“ za geografske dužine zapadno od Griniča, DS „daylight saving“ i ima vrednost 0min ili 60min: Ako se dan pada u doba letnje dugodnevice uzima se u obzir pomeranje sata tako da je DS=60min (zadanja nedelja Marta do zadnje nedelje Oktobra).

Parametar koji učestvuje u određivanju pozicije Sunca jeste ugao sata „Hour angle (H ili HRA)“. Njime se konvertuje solarno vreme LST u ugao koji položaj Sunca zahvata u ekvatorijalnom koordinatnom sistemu, slika 4. Njegova vrednost, po definiciji, jeste 0o u solarno podne. Ujutru je negativan a popodne pozitivan.

Ugao sata

Slika 4. Ugao sata


Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *