Misija sajta:
U savremenom dobu potrebe čoveka za energijom su znatno povećane, naročito u zadnjih 40-50 god. pri čemu je trend stalnog rasta njene potrošnje. Kako su postojeći izvori energije, a u glavnom su zasnovani na fosilnim gorivima tj. neobnovljivim resursima, počeli bivati maksimalno angažovani u proizvodnji i distribuciji električne energije, pojavio se problem njenog nedostatka a time i rast u ceni (jedan od bitnih faktora rasta cene struje). Izgradnja novih postrojenja je skupa, zahteva dosta vremena, i možda kao najbitnije jeste da emituju CO2, čime utiču na lokalno i globalno zagrevanje atmosfere. Partneri smo sa sajtom TT Group i agencijom za SEO Srbija http://www.seoexpert.rs/.
U cilju smanjenja emisije štetnih gasova u Evropskoj Uniji je pokrenut projekat „Zelena Energija“ koji se zasniva na razvoju i implementaciji alternativnih izvora. Kao takvi razvijeni su u svetu sistemi koji crpe snagu Sunca (solarni kolektori, solarni paneli i solarni koncentratori, solarna arhitektura), vetra (vetrenjače), vode (hidrocentrale, snaga talasa, geotermalna energija, pa ček se ide dotle da se iskoriste plima i oseka) i biomase. Naime, radi se obnovljivim resursima koji ne emituju štetne materije u okolinu, čineći da se na taj način ne zagađuje životna sredina; ublažavaju efekat staklene bašte, i u mnogome olakšavaju život i rad savremenog čoveka. Za jednu državu to donosi i dodatne pogodnosti. Učešćem alternativnoh izvora obezbeđuje se održivost energetskog sistema.
Zato sada, a još više u budućnosti, potrebno je edukovati stanovništvo, kako na informativnom tako i na ekspertskom nivou (naravno za studijske potrebe), sa ciljem približavanja same ideje alternativnih izvora energije i njene implementacije, sa jedne strane, i ekološkom aspektu njene interakcije sa okolinom, sa druge strane. To iziskuje dodadno zalaganje i ulaganje u obrazovne, a možda i industrijski proizvodne programe. U tu svrhu je i nastao ovaj sajt, sa detaljnim opisom konverzije Solarne energije u električnu, uz prikaz raznovrsnosti komercijalnih tehnologija solarnih ćelija. Obilje informacija ima za cilj što bolje pojašnjenje mnogih efekata kako u astrofizici, zatim u poluprovodničkoj elektronici, tako i energetskom dizajnu fotonaponskih sistema.
Nadamo se da će posetioci naći korisne informacije i tako dopuniti svoje znanje iz ove jako aktuelne oblasti. Svaki predlog, konstruktivni komentar, sugestija dobrodošli su ne samo za poboljšanje sajta već i znanja koje će čitaoci dobiti.
Vizija sajta:
Sajt pored edukativnog poseduje i popularistički cilj. Informacije su javno dostupne u vidu lekcija u kojima su obrađeni uglavnom pojedinačni problemi vezani za solarne ćelije i njuhovu upotrebu. Lekcije su podeljene tematski na celine: Astrofizika, fizika solarnih ćelija, raznovrsnost solarnih modula, energetika solarnih sistema, a u ideji su neki opšti prikazi tehnologija solarnih panela, kojih danas ima jako puno kako komercijalnih tako i namenjenih kosmičkim uslovima, i druga bi bila ideja svetlost kao oblikovanje u fotografiji-veza umetnosti i prirode.
Popularistički cilj se ostvaruje kroz merodavnost i uticjanost sajta na polju informacija
o iskorišćenju solarne energije na Ex YU prostorima. Povećavanjem popularnosti samog sadržaja uvećava se i frekventnost njegog prometa, tako da su svi dobrodošli ukoliko žele saradnju sa nama.
Oba cilja su u funkciji vizije sajta kao prepoznatljivog i uticajanog sajta o solarnoj energiji na Balkanskim prostorima. U tom cilju, postoje mogućnosti saradnje (kontakt) zainteresovanh organizacija, firmi, škola, pojedinaca. Svaka dobronamerna ideja je poželjna i dobrodošla. Javljaju se mogućnosti i afirmisanja. „Vrata su uvek otvorena, neka zraci Sunca obasjaju naš put!“
Hvala,
Urednici